Bio

Okołowrocławski projekt muzyczny „Kultura Upadła”, powstał w 2010 roku z inicjatywy niejakiego Tomasza „Buraque” Raka (gitara, klawisze) i Jakuba „Melona” Jankowiaka (wokal). Ideą było połączenie punkowej energii z rapowanymi tekstami. Drugi mikrofon przypisany został Karolowi „Karlosowi” Kubiakowi, który podobnie jak Melon zaczynał swoją muzyczną przygodę w hip-hopowym składzie Fani Tej Muzyki. By poszerzyć instrumentarium, Buraque natychmiastowo zwerbował do zespołu także perkusistę Igora Lewka i basistę Mateusza „Matka” Musiała. Muzyczne ścieżki całego składu wcześniej się wielokrotnie przecinały, a ekipę przede wszystkim łączyły przyjacielskie relacje. W całym tym galimatiasie muzycznych przestrzałów pomysłami elektronicznymi naprzemiennie wspierali kapelę Matt Lindley, Maciej Piątek i Karol Matuszewski, udzielając się okazyjnie.

Owocem tejże współpracy była pierwotnie nieoficjalnie wydana w 2010 roku EPka „Śmiercionośny Kindżał”, która mimo małej ilości kawałków i symbolicznym nakładzie egzemplarzy, została świetnie przyjęta przez fanów. Szybko okazało się, że niewątpliwą zaletą zespołu jest potężna dawka żywej energii koncertowej i umiejętność spontanicznego angażowania publiczności w show. Krytyczne spojrzenie na otaczający świat wyrażane w tekstach, oraz miażdżąca mieszanka post-rockowych i punkowych szaleństw szybko zwiększała grono fanów i sprawiała, że zespół ewoluował i dojrzał.

Początkowo (2011) promocja zespołu odbywała się drogami niezależnymi i wirusowymi, poprzez np. niezapowiedziane koncerty (Wyspa Słodowa, Wrocław), nieoczekiwane miejsca i kluby (od Wrocławia po Warszawę), virale sieciowe, czy udział w eventach takich jak Brave Festival. Wraz ze zdobyciem wiernego grona publiczności panowie postanowili eksperymentować także z kwestiami społecznymi i poważniejszymi promocjami („Dżoana Krupa”, klip). Pewnego rodzaju stałym eventem stają się muzyczne urodziny zespołu, które corocznie skupiają zaprzyjaźnionych muzyków, oferując fanom szereg niespodzianek…

Podczas pracy nad nowym materiałem (2012), z zespołu odchodzi Melon, którego miejsce zajmuje Dawid „Kelner Świata” Gudel – znajomy kapeli z hiphopowo-elektronicznego projektu Flaszki I Szlugi. Materiał został przearanżowany, okraszony nowymi tekstami, a ostatecznie nagrania nowych treści ruszyły pełną parą. Już w trakcie nagrań opuszcza zespół Matek, którego na chwilę zastępuje Łukasz „Długi Gryf” Łuniewicz – obaj basiści wyemigrowali poza kraj zarobkowo…

Tuż przez zakończeniem prac studyjnych (2013) Melon wraca do Kultury Upadłej jako wokalista zasilający skład koncertowy. Wielokrotnie rearanżowany materiał studyjny został w całości zmontowany, oczekuje jedynie miksów i masteringu. Wkrótce wraz z promocją nowego albumu, zaplanowane jest mnóstwo niespodzianek i eventów dla fanów!